Viziunea Noastra

Educarea viitorilor intelectuali, creatori de cunoaştere pentru societatea de mâine, educaţie pentru mileniul III.

Misiunea Noastra

Misiunea Liceului Teoretic German „Friedrich Schiller” este de a oferi tuturor elevilor săi şi fiecăruia dintre aceştia educaţia necesară pentru a deveni persoane competente, capabile să înveţe pe parcursul întregii vieţi, cu o cultură şi valori proprii bine definite - adevăraţi cetăţeni ai societăţii de mâine, adevăraţi cetăţeni europeni.

+ Topics

“Lumea nu-ți poate dărui ceea ce nu primește de la tine!”

Friedrich Schiller - Poet si dramaturg german

“Lumea nu-ți poate dărui ceea ce nu primește de la tine!”

Friedrich Schiller - Poet si dramaturg german

Mai multe despre Liceul nostru

Istoricul Liceului German "Friedrich Schiller"

Prima denumire a şcolii noastre a fost Şcoala Primară Nr.2 Oradea, şi a funcţionat în clădirea situată pe strada Decebal nr.60; această denumire se păstrează până la reforma învăţământului, în 1948.

În perioada 1949-1952 Şcoala Primară nr.2 se transformă în şcoală cu clasele I-VIII, fiind cunoscută sub denumirea de Şcoala Generală Nr.10.

Odată cu apariţia blocurilor de locuinţe, populaţia şcolară creşte, fapt ce duce la ridicarea altor două clădiri, situate în str. W. Shakespeare şi Piaţa Cazărmii.

După 1990 şcoala trece prin unele schimbări, cea mai importantă dintre ele fiind înfiinţarea secţiei germane prin contribuţia domnului profesor Peter Dănuţ-Cornel, inspector şcolar la acea dată. Un aport deosebit la realizarea acestui deziderat al nostru îl are Forumul Democrat German din Oradea,din partea căruia am primit şi primim un sprijin constant.

Liceul nostru funcţionează sub denumirea actuală de Liceul Teoretic German „Friedrich Schiller „Oradea începând cu anul 2008, profil matematică-informatică, fiind împărţit astfel:

• – ciclul primar ( clasa pregătitoare şi clasele I-IV ) în clădirea din Piaţa Cazărmii nr.2-7;
  • – ciclul gimnazial şi liceal ( clasele V-XII ) în clădirea situată în str.W.Shakespeare nr.22.
  • Această clădire este formată din 22 săli de clasă, un laborator de ştiinţe, un laborator de informatică, o bibliotecă şcolară.

Clase cu predare în limba română maternă sunt 5, iar cu predare în limba germană maternă sunt 19.

• – cadre didactice învăţământul primar -7;
  • – cadre didactice învăţământul gimnazial şi liceal – 32;
    • Creative ideas base
    • Assages of sorem gpsum ilable
    • Have suffered alteration in so
    • Randomised words whi